Kritikus infrastruktúra védelmi kutatások a Neumann Karon

2012. január 04., szerda

Az Óbudai Egyetem a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemmel (2012. január 1-e után Közszolgálati Egyetem) sikeresen pályázott az Új Széchenyi Terv TÁMOP 4.2.1.B Kutatási projektek és kutatási szolgáltatások támogatása a Közép-magyarországi régióban című pályázatára.

A közös pályázat, amelyben a Neumann Kar is több kutatási projektet is tervez a Kritikus infrastruktúra védelmi kutatások címet viseli. A pályázat teljes költségvetése 989 531 511 forint.

Karunk 3 kutatási projektet jár körül a pályázatban. Az első, melynek címe Mobil szenzorrendszerek adatainak valósidejű térinformatikai megjelenítése és elemzése, Dr. Molnár András vezeti. A kutatási projekt célja, hogy létrehozzon egy olyan adatgyűjtő alkalmazást, amely képes a környezet és a mért jellemzők 3 dimenziós ábrázolására, illetve az időt, mint negyedik dimenziót felhasználva a vizsgált adatok változásainak vizsgálatára. Az adatok ilyen értelmű elemzése rámutathat a légkörben jelenlévő szennyező anyagok áramlására, koncentrációinak változására és lebomlására. A gyakorlatban a rendszer felhasználható mind monitorozásra, mind események kapcsán előrejelzésre, illetve a hatékony védekezés megszervezésének kidolgozására.

A második projekt címe Hőképek feldolgozása intelligens számítási módszerekkel, amelyet Dr. Rövid András vezet. A kutatási projekt célja olyan módszerek kidolgozása, melyek képesek az objektumok hőmérséklet eloszlása alapján azok valós idejű detektálására és identifikációjára, esetleg egyéb a hőmérséklet eloszlással összefüggésbe hozható jellegzetességek felismerésére is.

A pályázathoz kapcsolódó harmadik kutatási projekt A számítási felhő biztonsági kérdései, amelyet Dr. Kozlovszky Miklós vezet. A projekt célja az infrastruktúra szolgáltatást (IaaS) nyújtó felhők, felhasználókat érintő biztonsági kérdéseinek feltárása, az informatikai biztonságra vonatkozó szolgáltatási szintek kialakítása, amelyek magukban foglalják a felhasználók virtuális gépeit, ezek hálózatait, alkalmazásait, tárolóit. Továbbá egy konkrét felhő implementációra olyan keretrendszer fejlesztése, amely a biztonsági szinteknek megfelelő biztonsági elemeket automatikusan beépíti a futtató környezetbe.

A pályázat 2012-2013-as években valósul meg.